Ježíškova vnoučata čtvrtý ročník

Také na sklonku loňského roku jsme se v adventním čase zapojili do charitativního projektu Českého rozhlasu „Ježíškova vnoučata“.  V rámci tohoto, již čtvrtého ročníku bylo splněno 27 přání, což v čase uzavření domova, omezeného kontaktu s blízkými i možností vycházení velmi potěšilo naše klienty.

Přes novinku roku 2020, spočívající v převedení projektu pod křídla Nadačního fondu Českého rozhlasu a usnadnění nákupu nákladných dárků, byla letos přání našich seniorů většinou skromnější. Nejvíce si přáli dárky jako balení dobré kávy, hřejivou přikrývku, kosmetiku, hezkou knihu, něco dobrého na zub, potřeby na pletení, a další. Mezi přáními byl ale třeba i svítící dřevěný betlém, Biolampa, aromadifuzér, parafínová sada na péči o ruce, předplatné časopisu Vlasta, či biografie Leonarda Cohena s CD nejslavnějších zpěvákových hitů. Kosmetické balíčky, věnované Ježíškovými vnoučaty našim klientům, kvalitou výrobků předčily jejich očekávání. Často dárci do balíčku přidali i milé vánoční přání či fotografie, které udělaly seniorům stejnou, ne-li větší radost než samotný dárek. Po letošním ročníku bude opět splněno také společné zážitkové přání pro všechny klienty domova pro seniory (nebo spíš klientky). Až to protiepidemická opatření dovolí, uskuteční se „pečující den“ spočívající v krášlících procedurách jako je kadeřník, kosmetička a vizážistka.   

Další pravidla a způsoby plnění přání seniorů zůstaly stejné jako v minulých letech, přesto byl tento ročník trochu jiný. Kvůli covidu-19 nemohlo dojít k milým osobním setkáním s dárci při osobním předávání dárků. Většina dárků byla doručena prostřednictví kurýrní služby DHL. Setkali jsme se i s milou motivací jedné „Ježíškovy vnučky“ v důchodovém věku k účasti v projektu. Rozhodla se pořídit dárek za podstatnou část svého jednorázového prosincového příspěvku k důchodu ve výši 5.000,-, který dle svých slov nepotřebuje, neboť je stále ještě výdělečně činná. Moc si přála, aby tyto finanční prostředky udělaly radost klientům našeho domova pro seniory. Všem Ježíškovým vnoučatům upřímně děkujeme za to, že se rozhodli darovat kus sebe, svého času a peněz pro radost těch, kterým rodina a zájem chybí.

V posledním čtvrtém ročníku projektu byla zaměřena pozornost také na morální ocenění personálu, který se o seniory v domovech stará. Ani v našem zařízení by projekt Ježíškova vnoučata nebylo možno uskutečnit bez empatického přístupu aktivizačních pracovnic a klíčových pracovníků klientů. V v hektickém předvánočním období si našli čas nejen na sepisování „seznamů pro Ježíška“, ale i na komunikaci s dárci, balení a předávání dárků seniorům. Jak se jim to povedlo, můžete sledovat na přiložených fotografiích.

 

Vytisknout