Léto je definitivně za námi

Letošní léto bylo zcela jiné než ta předchozí. Nejenže více pršelo a méně pálilo slunce oproti minulým letům, ale bylo pro nás, stejně jako pro většinu dalších poskytovatelů sociálních služeb, poměrně hektickým obdobím díky onemocnění COVID-19 a všem opatřením a nařízením s ním souvisejícím. Byl to čas náročný nejen pro nás, ale hlavně pro naše klienty, kteří díky zmíněným opatřením zůstali na poměrně dlouhou dobu stranou od svých blízkých i od okolního dění.

Od měsíce června pak k všeobecné radosti i ve službách domov pro seniory a domov se zvláštním režimem docházelo k postupnému rozvolňování preventivních opatření a návratu k původnímu plánu aktivizací. První společnou interní akcí po delší době byla počátkem června společná oslava narozenin klientů spojená s kácením májky. I u nás došlo na „koncert pod okny“. Žáci ZUŠ Jeseník před Levandulovou kavárnou v polovině června takto potěšili naše seniory. Uvolňování preventivních opatření v pobytových službách vyvrcholilo v měsíci srpnu, kdy se uskutečnil tradiční flétnový koncert ZUŠ fakultní z Prahy. Narozeninová kavárnička s gratulacemi jubilantům zástupci Města Jeseník a s představením dvou nových dobrovolnic byla velmi příjemnou akcí. Následovala canisterapie a úspěšný výlet do osady Bobrovník s posezením na zahrádce stejnojmenného penzionu. Kvůli riziku koronavirové nákazy a preventivním opatřením na české i polské straně se pro seniory pobytových služeb letos nemohly uskutečnit naplánované akce v rámci Česko-polského projektu. O co méně za našimi klienty zavítali externisti, o to více se pracovníci v přímé péči snažili letní dny vyplnit zajímavými aktivitami venkovními – cvičením, posezeními na terase, sklízením a zpracovávání úrody z mobilních zahrádek a dalšími. A také akcemi ve vnitřních prostorách, např. kavárničkami na příjemná témata (oblíbené je vzpomínání na herce a filmy pro pamětníky), ba i na hraní ping-pongu došlo. Vítanou pomocí při vytváření letního programu pro naše klienty byly letos návštěvy policistů, kteří u nás v vykonávali dobrovolnickou praxi v rámci vysokoškolského studia. Tito praktikanti nejenže dělali seniorům společnost při oslavě narozenin a turnaji v člověče nezlob se, ale i jako asistenti významně přispěli ke zdaru výletu pro vozíčkáře na Bobrovník. 

Nyní se naše pobytové služby z preventivních důvodů opět uzavřely pro návštěvy a po vyhlášení nouzového stavu je omezen počet účastníků společných setkání na 10 osob. Přesto se snažíme nadále vyplnit volný čas klientů zajímavými aktivitami. Na významu získává aktivizace individuální.

 


Vytisknout   E-mail