Společné vaření v domově pro seniory

Skupinové vaření a pečení je v pobytových službách v Centru sociálních služeb Jeseník poměrně rozšířená a oblíbená činnost. Klienti v rámci volného času připravují různá jídla, především moučníky, oblíbený je např.  jablečný závin. Společné pečení je pro klienty téměř společenská událost, kdy se každý rád přidá – jeden loupe, druhý strouhá, další míchá. Společně nakonec u kávy ochutnávají všichni.

Bez nadsázky tyto aktivity můžeme nazvat terapeutickým vařením. U terapeutického vaření dochází v podstatě nevědomky k trénování kognitivních funkcí seniorů (nutnost pamatovat si ingredience, postup, vážení), také k trénování hrubé a jemné motoriky (krájení, míchání, manipulace s nádobím). Tato činnost má vliv i na aktuální náladu (vědomí vlastní užitečnosti), využít lze i senzorickou stimulaci (chuť, vůně) a v neposlední řadě je zde kladen důraz na vzájemnou spolupráci, integraci a komunikaci ve skupině. Na závěr se vaření propojí s dalšími příjemnými aktivitami, jako je společné ochutnávání a posezení u kávy a čaje, popovídání si, zavzpomínání.

V měsíci srpnu se známí tradičně zdraví slovy „chceš cuketu“, a to platilo i letos v našem domově pro seniory. Sklidili jsme úrodu cuket na naší zahrádce a proto jsme se s klienty rozhodli připravit cuketové placky. Vůně se linula po budově a přilákala k aktivitě i ty, které jinak na aktivitách příliš nevídáme. Vaření a pečení jistě patřilo k typickým činnostem generace našich klientek, a proto je důležité jim umožnit, aby se mohly k této tradici pravidelně vracet. Vaření a pečení však už dávno není jen doménou žen, jak potvrzuje i pan Vladimír, který se k našim kuchařkám pravidelně přidává a oslňuje všechny svými kulinářskými dovednostmi. Cukeťáky se povedly k naprosté spokojenosti všech zúčastněných kuchařů a po usmažení „se po nich jen zaprášilo“. I toto odpoledne se vydařilo a zájem i zaujetí našich klientů bylo největší odměnou celému týmu, který se na společné aktivizaci podílel.


Vytisknout   E-mail